Baxter Dance Festival 2015

The 2015 Baxter Dance Festival kicks off with the internationally-acclaimed Nuwe Graskoue Trappers and showcases 74 works on the programme this October

The 2015 Baxter Dance Festival from 8 to 17 October kicks off with the internationally-acclaimed rieldansers the Nuwe Graskoue Trappers on 8 October at 8pm and Mamela Nyamza and Neliswe Xaba’s The Last Attitude on 9 October at 8pm. There will only be one performance each by these two companies.

Following the resounding success of the 10th anniversary last year, this year’s line-up will showcase a record number of 78 works by choreographers with some 400 dancers representing dance studios, schools, companies, groups, independent dance-makers and choreographers from all over the Western Cape.

Despite limited funding the hugely popular festival is widely regarded as the premier dance platform of its kind and has become an annual ‘not-to-be-missed’ event on the local calendar for dance, movement and theatre enthusiasts. It is the perfect environment to experience and see work by established professionals, as well as exciting up-and-coming practitioners.

Furthermore, it provides emerging and established dance companies and choreographers with an opportunity to present their work, whilst striving to nurture and promote the diverse dance talent in the Western Cape.

Since its inception in 2004 the festival has left an indelible mark on the performing arts landscape. Close to 600 local choreographers have presented their work, featuring nearly 5 000 dancers from more than 500 studios, dance schools, projects and professional companies in a wide variety of dance styles and genres including contemporary, classical, African, modern and Spanish.

“We are deeply grateful to our partners and sponsors who have really helped us to make this festival possible – The Rolf-Stephan Nussbaum Foundation, Tsogo Sun, Business and Arts South Africa (BASA) and Distell”, says Nicolette Moses, artistic director of the Baxter Dance Festival and associate producer and planning manager at the Baxter Theatre Centre.

She continues, “The growth each year coupled with the interest, support and numbers of and from the dance community is testament to the need for such a platform. It has helped to shape the lives of aspiring dancers and choreographers, which have, in turn, impacted the local dance landscape positively. I truly hope that this will encourage other sponsors in the private or government sectors to partner us and become part of the largest dance event in our city.”

The Main Programme, which runs from 8 to 16 October at 8pm, will feature works of various lengths by established professionals and includes choreographers such as Abeedah Medell, Adele Blank, Anderson Carvalho, Belinda Nusser, Douglas Griffths, Kristina Johnstone, Cilna Katzke, Louise Coetzer, Mthuthuzeli November, Tercia Amsterdam, Bradley Shelver, Celeste Botha, Marlin Zoutman, Ebrahim Medell, Yaseen Manuel, Zoey Lapinsky, Ananda Fuchs, Byron Klassen, Gabriella Bishop, Mishkaah Medell, Mzokuthula Gasa, Sbonakliso Ndaba and Shaun Oelf.

The Off Main programme, which takes place on 10 October at 5pm, will showcase 22 different works by up-and-coming choreographers (including student choreography) while the Fringe programme on 17 October at 2pm will include 33 works by youth groups, dance studios, school groups and traditional dance groups.

There is no commissioned work this year. Previous choreographers of the commissioned work are Ebrahim Medell (2005), Marlin Zoutman (2006), collaborators Yarisha Singh and Celeste Botha (2007), Levern Botha (2008), Mamela Nyamza (2009), Carolyn Holden from La Rosa Spanish Dance Theatre (2010), Grant van Ster in 2011, Ananda Fuchs in 2012 and Steven van Wyk and Thalia Laric in 2014 – there was no commissioned work in 2013. All these choreographers have continued to make their mark in the world of dance, both locally and abroad.

Booking for the 2015 Baxter Dance Festival is through Computicket on 0861 915 8000, online at www.computicket or at any Shoprite Checkers outlet. For discounted school or group block bookings, fundraisers or charities contact Sharon Ward on 021 680 3962 or email sharon.ward@uct.ac.za or Carmen Kearns on 021 680 3993 or email her at carmen.kearns@uct.ac.za.

BAXTER DANCE FESTIVAL 2015 – PROGRAMME

MAIN PROGRAMME – Thursday, 8 October at 20:00

Nuwe Graskoue Trappers : – Showcase

MAIN PROGRAMME – Friday, 9 October at 20:00

Mamela Nyamza & Nelisiwe Xaba : – The Last Attitude

OFF- MAIN PROGRAMME – Saturday, 10 October at 17:00

Ahneesh Valodia : Sajde – A Prayer For My Beloved – TAARE
Arnold-Don Simon : Poetry in Motion – CAFDA Dance Theatre
Celeste Botha & Marlin Zoutman : Broken People – New World Dance Theatre
Coila-Leah Enderstein & Nicola van Straaten : TOME – Coila-Leah Enderstein & Nicola van Straaten
Janine Booysens : The Unknown – UCT School of Dance
Jasmaine Rose : I Never Learnt to Share – Waterfront Theatre School
Jason & Ivy Meyer : Dreams into Reality – Out of Africa Dance Academy
Kaylyn Jesse Thomas : Strong Woman In Me – EOAN Group
Kirt Ruiters : My Own Strength – Waterfront Theatre School
Kristy Brown : Elastic Heart – The Dance Centre
Landa de Jager : Larger Than Life – Zest Dance Connexion
Leticia Fisher : Clouds – EOAN Group School of Performing Arts
Lucille Hendricks : Fragments – EOAN Group Theatre Company Trainees
Mthuthuzeli November : Confrontations – Cape Academy of Performing Arts
Natasha Rhoda & Sasha Fourie-Myburgh : Day Apart – Day Apart
Nathan Bartman : 365 Days – Cape Academy of Performing Arts
Nicola van Straaten : Shirtology – Nicola van Straaten
Saskia Wicombe : Freedom in Captivity – Prematuur
Silumko Koyana : Cosmos – African Dance1
Sinéad Donnelly : Escape – Waterfront Theatre School
Vuyo Mahashe : Life Could Be A Dream – Cape Academy of Performing

MAIN PROGRAMME – Monday, 12th & Tuesday, 13th October at 20:00

Abeedah Medell : Eyes Wide Open – EOAN Group Theatre Company
Adele Blank : Elements of Woman – Northern Dance Project
Douglas Griffiths : Unspoken – CAFDA Youth Dance Company 34/18
Kristina Johnstone & Cilna Katzke : Cipher – Underground Dance Theatre
Louise Coetzer : These Shadows – Dance For All
Mthuthuzeli November : Calligraphy – Cape Dance Company II
Tercia Amsterdam : Alabastar Box – Dance Theater Africa

MAIN PROGRAMME – Wednesday, 14th & Thursday, 15th October at 20:00

Adele Blank collaboration : Absent – YAOTL Physical Art Company
Anderson Carvelho : Exchange – Dance For All InSPIRAtions Youth Company
Bradley Shelver : She & Him, Him & Her, He & I, Us & Them – Cape Dance Company
Celeste Botha & Marlin Zoutman : Perfect Contradiction – New World Dance Theatre
Ebrahim Medell : The Trials and Tribulations of a Girl Called Life – EOAN Group Theatre Company & Trainees
Yaseen Manuel : Measureless –
Zoey Lapinsky : Present in the Stillness- an excerpt from Biographies – Zoey Lapinsky

MAIN PROGRAMME – Friday, 16th & Saturday, 17th October at 20:00

Ananda Fuchs : The Architecture of Blood – Somnatic Jam Dance Collective
Byron Klassen : Elk-Een – Garage Dance Ensemble
Gabriella Bishop : Trigger Warnings – Yellow Glove Collective
Mishkaah Medell : Sons and Daughters of Anarchy – EOAN Group Theatre Company
Mzokuthula Gaza & Company     : Abangabonwa – Sibonelo Dance Project
Sbonakliso Ndaba : Crucify – Indoni Dance Arts and Leadership Academy
Shaun Oelf : Within – Figure of Eight Dance Collective

FRINGE PROGRAMME – Saturday, 17 October at 14:00

Antoinette de Villiers : If Loves Runs Out – Rhapsody Dance Centre
Barbara Murphy : Forever Pink – Bemur Dance Group
Bridgetown Theatre Company Cast : Cape Dances Through the Ages – Bridgetown Theatre Company
Brittané van Loggerenberg &Michelle Smal   : Finishing Line – Waterfront Theatre School
Caitlin Liggett : No Fear – B2D Studios
Carola Messeur : Blessed Assurance – Maranatha Dance Group
Ché Adams : Sowing Roses Instead of Pain – Dance For All – Bridging Programme
Daniela de Lorenzo : Excerpt from Swan Lake – Dance For All
Darren Rockman : Let the Music Move You – Waterfront Theatre School
Douglas Griffiths : Untitled – Belhar High School
Kim Travice : Blank Canvas – Body Rock School of Performing Arts
Kirsten Isenberg : On and On – Cape Junior Ballet Company
Kristy Brown : Torment – Dance Co.
Kyle Grant : This is What Makes Us Girls – Alexander High School
Liam Gillespie : Just Liam – Waterfront Theatre School
Lihle Mfene, Lutho Zwendana & Anele Bizwaphi : Out of Difficulties, Come Miracles – Dance For All – Montagu
Lizé-Marie van Rooyen : Analogue – Waterfront Theatre School
Lorraine Ndindina, Hope Nongqongqo & Andisiwe Dyantyi   : Phila! – Dance For All
Luyanda Nkangezi : Majaivana – Amy Biehl Foundation – Kwaito Dancers
Mduduzi Nyembe & Ananda Fuchs : (IM-possible) – MOVE IT – Wynberg High School
Melanie Erasmus : Synergy – Shiloah Christian School
Natasha Rhoda : Lay Me Down – EOAN Group
NYDC School of Dance & co. : Conversations with my thirteen year old self – NYDC School of Dance
Odwa Kapoti : We Remember Where We Come From – Masabelane Foundation
Olivia Snyders : Call Me Baby – Waterfront Theatre School
Pamela Mtati   : Dance Teacher – Likhwezi Arts Project
Sbongiseni Brendon Jaca : Tshisa – Professionals
Shirley Ann Bezuidenhout : Telos Movement – Cape Junior Ballet Company
Silke Sponheuer & Michelle Kaplan : Partita Africana – Kairos Eurythmy Dance Company
Simone Stevens & Mandy Lapperts : Every Woman is a Goddess – HipNotize Bellydance Academy
Sthembele Makeleni : Emgodini – Amy Biehl Foundation – Gumboot Dancers
Wentzel April : Tempest – South Peninsula High School

8 Oct - 17 Oct

Starts: 7:00 pm

Dance /

Don’t miss the hottest dance festival in Town