Baxter Dance Festival

 

Don’t miss the 10th Annual Baxter Dance Festival!

The Baxter Dance Festival 2014 aims to provide emerging and established choreographers and dance companies with an opportunity to present their work. Experience and see work by established professionals, as well as exciting upcoming dance practitioners.

Three programmes are presented during the Baxter Dance Festival.

Main programme: 9-10, 13-18 October 2014 at 20:00
Off Main programme: 11 October 2014 at 17:00
Fringe programme: 18 October 2014 at 14:00

FULL PROGRAMME

Thursday, 9 October (Opening) & Friday, 10 October at 20:00 – MAIN PROGRAMME

Title of work                                                Company performing
Ergo                                                              New World Dance Theatre Company
Paco de Lucia – Salud y Gracias                   Flamenco Del Sur & Tierra Flamenca
Blueprint (Fragment)                                    Darkroom Contemporary
Splitting Images                                           EOAN Group Theatre Company
Ababhidisi                                                  The Conductors Sibonelo Dance Project

Mode (commissioned work)                        Thalia Laric & Steven van                                                              Wyk of Underground Dance Theatre 

Saturday, 11 October at 17:00 – OFF MAIN PROGRAMME
Title of work                                               Company performing

An ode to Dance Taare
Café de Cabaret Dance for All InSPIRAtions Youth Company
Through Aviary Cape Academy of Performing Arts
Intuba Suede Production
Intlalo Yakwantu Dance for All
Young and Beautiful Zest Dance Connexion
Island Julia de Rosenwerth with UCT
TMTH EOAN Group
Survival Cape Academy of Performing Arts
The Forgotten Dance for All InSPIRAtions Youth Company
Conversación Dance for All
14-Feb Theatre4Change Therapeutic Theatre
Expansion New World Dance Theatre Trainees
Lotus Cape Academy of Performing Arts
In time The EOAN Group
Things Unseen The Empty Pendulum
diVine 341 Dance Company


Monday, 13 October & Tuesday, 14 October at 20:00 – MAIN PROGRAMME

Title of work                                                Company performing

Displaced EOAN Group Theatre Company
Lightning Dance For All InSPIRAtions Youth Company
Fade Out Five Cape Dance Company
Feelin’ Fosse BRDC
SIMilar Horses’ Heads Company
Emerge Shala Dance Project
                                                     

Mode (commissioned work)                       Thalia Laric & Steven van Wyk –                                                                Underground Dance Theatre


Wednesday, 15 October & Thursday, 16 October at 20:00 – MAIN PROGRAMME

Title of work                                                Company performing

Duende Tierra Flamenco
Untitled EOAN Group Theatre Company and Trainees
Uprising UCT Footprints Repertory Dance
Apparat CAFDA Youth Dance Company
Disconnect Cape Academy of Performing Arts
Melting Truth Jazzart Dance Company


Friday, 17 October & Saturday, 18 October (final) at 20:00 – MAIN PROGRAMME

The Architecture of Tears                              FO8 Dance Collective
Deadringer                                                     First Physical Theatre
Ons’s Gedoentes                                             Garage
Wena Mamela                                                Mamela Nyamza

Mode (commissioned work)                         Thalia Laric & Steven van Wyk –                                                                    Underground Dance Theatre

Saturday, 18 October at 14:00 –
FRINGE PROGRAMME

Breathe Cape Junior Ballet
Syncopation Sarah Cookney Academy of Dance
All That EOAN Group of Performing Arts)
Can’t Get Can’t Tholakala Rainbow Arts Organisation
Ziwelele Dance For All
Solo Janine Booysens
Objects in our lives Belhar Primary School
Once Upon a Dance Body Rock School of Performing Arts
Joy to the Child Kasi Culture
Get Loose Maranatha Dance Group
Sing EOAN Group School of Performing Arts
From fear to enlightenment Dance For All
That Sound MOVE IT!! – Wynberg High School
Shadows Cape Junior Ballet
Ellusion Dance For All Bridging Programme
Dance Masabelane Foundation
Uthando Lihkwezi Arts Project
Cleanse Rae’Classen
Come, Hope With Me The Kairos Eurythmy Ensemble
To the best Erica Primary School
Power of Prayer Royal Fam Kings
Forever Young Bridgetown Theatre Company
African Dream Amy Beihl Traditional Dancers
The Candy Man Rocklands Primary

——————————-

For further information about this premier dance event, please phone Nicolette Moses, Associate Producer and Planning Manager, on 021 680 3964, fax 021 650 5260 or email baxterdancefestival@uct.ac.za.

———————————

 

9 Oct - 18 Oct

Starts: 8:00 pm

Additional Performances:
11 Oct - 5:00 pm
18 Oct - 2:00 pm

Dance / Theatre

The Baxter Dance Festival 2014 aims to provide emerging and established choreographers and dance companies with an opportunity to present their work. Experience and see work by established professionals, as well as exciting upcoming dance practitioners.